Zadzwoń i umów się na bezpłatną prezentację: office@rapidfire.pl (+48) 669 120 008

Jak działa spawarka laserowa i czym różni się od spawarki tradycyjnej

poniedziałek, 24 kwietnia, 3:35

Dowiedz się, jak działa spawarka laserowa i czym różni się od spawarki tradycyjnej – Poznaj pierwsze wrażenia i sprawdź, co jest potrzebne do spawania laserem!

Chciałbym zaprezentować spawarkę laserową firmy Rapid Fire GX. Urządzenie to jest nadzwyczajne w swojej klasie ponieważ proponuje niezwykle szeroki wachlarz możliwości. Możemy nim wykonywać zarówno spawanie  bez podawania drutu jak i z podajnikiem drutu oraz co ciekawe możemy tej spawarki użyć do czyszczenia materiałów przed spawaniem lub malowaniem, a dodatkowo posiada opcję cięcia cienkich materiałów. Mamy tutaj styczność z urządzeniem o wielu możliwościach.

Laser jest technologią dość popularną w przemyśle kosmetycznym i medycynie teraz staje się coraz bardziej powszechnym narzędziem spawalniczym. Przedstawiony przez nas model został przetestowany przez firmę Rapidfire. Wykonaliśmy wiele testów i prób, które pozwoliły nam uzyskać sporo wiedzy na ten temat. Od 22 lat zajmujemy się spawaniem i cięciem metalu więc przekażemy Wam wszystkie istotne informacje.

Jeszcze kilka lat temu spawanie laserowe było bardzo innowacyjne, w tej chwili spawarki laserowe zostały bardzo mocno dopracowane i nie brakuje im już praktycznie nic. Jedyną rzeczą gdzie jeszcze bym je widział jest instalacja na robocie lub też na cobocie (takie rozwiązanie też możemy zaproponować).  Zainstalowanie takiej spawarki laserowej na robocie pozwoli na uzyskanie wręcz doskonałych książkowych spoin i ogromnego tempa spawania porównywalnego z cięciem laserowym.

Jednak wracając do ręcznego spawania laserem ręczną spawarką laserową musimy zaznaczyć, że wybór najtańszej nie zawsze będzie tutaj najlepszy. Najważniejsze żeby oferowana spawarka laserowa była wcześniej przetestowana i pracowała już u kilkunastu klientów od przynajmniej ponad roku, czy dwóch lat. My oczywiście jako ekspercki zespół w tej dziedzinie spawania doradzimy Wam w jaki sposób posługiwać się tym urządzeniem jakie niesie ono ze sobą  atrybuty.

Na pewno wszystkich będzie interesowała również cena spawarki laserowej i tutaj na rynku znajdziemy kilka propozycji – najtańsze spawarki laserowe można znaleźć już za 60 70 000 zł najdroższe w granicach 120 000 zł. Trzeba zdać sobie sprawę, że w tej chwili dystrybutorzy ściągają różnej jakości maszyny z Chin i dla klienta najważniejsze będzie wsparcie techniczne oraz sprawdzony model.

Z czego składa się spawarka laserowa? Co potrzeba do spawania laserowego?

Na spawarkę laserową składa się kilka elementów:

1. źródła lasera i w przypadku RapidFire jest to Raycus albo MaxPhotonics

2. sterowanie wraz z panelem cyfrowym,

3. chłodnica,

4. podajnik drutu,

5. ręczny uchwyt spawalniczy lasera.

Jaki gaz do spawania laserem?

Przy spawaniu laserem jako gaz osłonowy stosuje się argon, hel lub mieszaniny helu, aby uniknąć powstawania plazmy gazu osłonowego. Gaz w spawaniu laserowym chroni przed zanieczyszczeniami atmosferycznymi i niepożądanym utlenianiem spoiny.

Skąd bierze się laser?  Jak działa laser?

Laser to skrót od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Do wygenerowania światła laserowego potrzebujemy wzbudzonego gazu bądź kryształu (ośrodek aktywny) przez impuls elektryczny, czy fotony (światło) pochodzące ze źródła zewnętrznego. Ośrodek aktyny podczas procesu wyciszania  wydziela kolejne fotony. Np. laser rubionowy – ośrodkiem aktywnym jest kryształ rubinu, a wzbudzającym źródłem zewnętrznym są lampy błyskowe owinięte wokół kryształu, który jest wypolerowany. Laser gazowy – ośrodkiem aktywnym jest gaz (mieszaniny Helu i Neonu) umieszczony w szklanej rurze, a wzbudzenie go następuje przez wyładowanie elektryczne.

Podczas zderzenia uwalniają drobne porcje energii, które okazują się dokładnymi kopiami fotonów, które je uwolniły. Liczba tych fotonów rośnie, a gdy przekroczy pewną krytyczną wartość, promieniowanie  wydostaje na zewnątrz w postaci wiązki światła.

Jak działa spawarka laserowa? Na czym polega spawanie laserowe? I jak działa laser w spawarce laserowej?

I tak źródło lasera generuje nam koherentne (równoległe) fale światła, które skupione dzięki soczewkom umiejscowionym w uchwycie spawalniczym pozwalają na uzyskanie punktu (ogniskowej). Punkt ten pozwala roztopić elementy metalowe i na tej zasadzie spajać dwa detale. W przypadku detali przylegających do siebie nie potrzebujemy używać podajnika drutu oraz dodatkowego spoiwa jakim jest drut spawalniczy, przetop uzyskujemy dzięki skupionemu światłu lasera, które uderza prosto w miejsce, w którym ma powstać spoina.

Gaz osłonowy natomiast zapobiega utlenianiu się materiału i powstawaniu odprysków. Jednak najczęściej stosowaną metodą spawania laserem jest spawanie z podajnikiem drutu.  Jest najbardziej praktyczną metodą z punktu widzenia technologii ponieważ zwykle materiał nie przylega ściśle do drugiego. Metoda niezwykle przyjemna i łatwa. Jedyną trudność jaką może tutaj sprawić jest ustawienie ogniskowej lasera która musi uderzać bezpośrednio w drut, który wychodzi z podajnika i wtapiać go od razu w metal, który chcemy pospawać,  ale  do tego celu służą nam końcówki montowane bezpośrednio na palniku laserowym.

Podajnik drutu wysuwając go w odpowiednich sekwencjach przesuwa nam rękę wzdłuż spoiny i jest to naprawdę niesamowite uczucie, bo do tej pory spawacz musiał tę czynność wykonywać samemu. Muszę przyznać, że biorąc pierwszy raz  w obroty ręczną spawarkę laserową udało mi się uzyskać wysokiej jakości spoiny. Naszą spawarką spawali  również ludzie, którzy nie mieli wcześniej nic wspólnego ze spawalnictwem i szybko okazało się, że i oni potrafią położyć bardzo dobre spoiny. Technologia ta zaskakuje nas swoją łatwością. Podejrzewam, że w przeciągu najbliższych pięciu może dziesięciu lat będzie jedną z ważniejszych metod spawalniczych. Szczególnie, że już teraz oferujemy spawanie laserowe zrobotyzowane.

Środki bezpieczeństwa przy spawaniu ręcznym laserem

Na pewno trzeba zachować wszystkie środki bezpieczeństwa takie jak przy tradycyjnym spawaniu.  Bardzo ważna jest ochrona oczu aby wiązka lasera nie odbiła się gdzieś w i nie trafiła w gałkę oczną, która jest niezwykle delikatna i szybko ulega uszkodzeniu. Należy zadbać o odpowiedni strój i szkolenie pracowników pracujących na tej maszynie.

Wymagania miejsca pracy dla lasera

Wspomniałem już o tym że laser powinien pracować w czystym środowisku czyli używanie go na hali w której są również tradycyjne spawarki raczej odpada w uchwycie palnika znajdują się soczewki, które  mogą ulec zabrudzeniu. Miejsce pracy lasera powinno być wydzielone zabezpieczone i tak, aby wiązka lasera nie odbijała się po pomieszczeniu, a powietrze na hali nie może być mocno zapylone. Również temperatura na hali nie powinna być zbyt niska (0-5C) i tutaj każdy musi sobie sprawdzić, czy w jego warunkach laser będzie mógł uzyskać temperaturę pracy. Źródło lasera wydziela również wiele ciepła, ale myślę że jest ono zbliżone do temperatury łuku spawalniczego i generuje podobne temperatury jak tradycyjną spawarka. Najważniejsze, że ciepło wydzielane jest ze źródła, a nie z łuku spawalniczego – można je skierować w dowolną stronę – wentylator.  Klimatyzowanie pomieszczenia nie jest wymagane i  będzie zależało od miejsca i rozmieszczenia spawarek laserowych.

Co można spawać spawarką laserową?

Lasery o dużej mocy znajdują zastosowanie przy spawaniu materiałów metalowych, takich jak stale nierdzewne, stale ocynkowane, stale HHS (o wysokiej wytrzymałości), stopy aluminium, tytanu, miedzi, itp.

Dane techniczne dotyczące lasera RapidFire GX 2000 W

System sterowania

System 3 w 1 zapewnia szerokie zastosowanie ręcznej technologii laserowej. 3 w 1 to pojedynczy zintegrowany system. Tryb pracy można dowolnie przełączać zależnie od wykonywanych prac:

1. Spawanie – z podajnikiem lub bez.

2. Czyszczenie

3. Cięcie

Chłodzenie

Chłodzenie wodą – podwójna kontrola temperatury obiegu wody, szybko chłodzące źródło lasera i głowicy spawalniczej.

Automatyczne podawanie drutu

Dokładne i stabilne podawanie drutu, wysoka konsystencja, a tym samym wysoka wydajność produkcji spawalniczej, spójność formowania spawalniczego.

Panel sterowania w języku polskim

Dlaczego warto spawać laserem i posiadać takie usługi, spawarki?

Pewne jest to, że firmy które już zaczną używać spawarek laserowych będą miały sporą przewagę technologiczną nad innymi. Szczególnie, że coraz trudniej o wykwalifikowaną kadrę spawaczy z dużym doświadczeniem. Spawarka laserowa jest łatwa w obsłudze, można szybko się nauczyć spawania laserem ręcznym i na pewno będzie łatwiej znaleźć chętne osoby to tego rodzaju prac – jest to czysta praca bez dymów i palących odprysków.

Szukasz niestandardowych rozwiązań?

Skontaktuj się z nami. Razem znajdziemy rozwiązanie